CRCW1206715RFKTA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
CRCW1206715RFKTA
CRCW1206715RFKTA
Part Number
CRCW1206715RFKTA
Description
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
CRCW1206715RFKTA.pdf
Delivery Services
CRCW1206715RFKTA
Comments
    CRCW1206715RFKTA Specifications
    SeriesCRCW
    Part StatusActive
    Resistance715 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)