CRCW2512270KJNEG
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
CRCW2512270KJNEG
CRCW2512270KJNEG
Part Number
CRCW2512270KJNEG
Description
RES SMD 270K OHM 5% 1W 2512
Data sheet
CRCW2512270KJNEG.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
CRCW2512270KJNEG
Comments
    CRCW2512270KJNEG Specifications
    SeriesCRCW
    Part StatusActive
    Resistance270 kOhms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)1W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package2512
    Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)