CRCW25123R40FKEGHP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
CRCW25123R40FKEGHP
CRCW25123R40FKEGHP
Part Number
CRCW25123R40FKEGHP
Description
RES SMD 3.4 OHM 1% 1.5W 2512
Data sheet
CRCW25123R40FKEGHP.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
CRCW25123R40FKEGHP
Comments
    CRCW25123R40FKEGHP Specifications
    SeriesCRCW-HP
    Part StatusActive
    Resistance3.4 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)1.5W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package2512
    Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)