ERA-8APB6651V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERA-8APB6651V
ERA-8APB6651V
Part Number
ERA-8APB6651V
Description
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 1206
Data sheet
ERA-8APB6651V.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
ERA-8APB6651V
Comments
    ERA-8APB6651V Specifications
    SeriesERA-8A
    Part StatusActive
    Resistance6.65 kOhms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient±15ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)