ERJ-14YJ625U
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERJ-14YJ625U
ERJ-14YJ625U
Part Number
ERJ-14YJ625U
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/2W 1210
Data sheet
ERJ-14YJ625U.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
ERJ-14YJ625U
Comments
    ERJ-14YJ625U Specifications
    SeriesERJ-14
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Resistance6.2 MOhms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient-400/ +150ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package1210
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)