ERJ-3RQJ6R2V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERJ-3RQJ6R2V
ERJ-3RQJ6R2V
Part Number
ERJ-3RQJ6R2V
Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603
Data sheet
ERJ-3RQJ6R2V.pdf
Delivery Services
ERJ-3RQJ6R2V
Comments
    ERJ-3RQJ6R2V Specifications
    SeriesERJ-3R
    Part StatusActive
    Resistance6.2 Ohms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)