ERJ-H3EF1600V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERJ-H3EF1600V
ERJ-H3EF1600V
Part Number
ERJ-H3EF1600V
Description
RES 160 OHM 1% 1/6W 0603
Data sheet
ERJ-H3EF1600V.pdf
Delivery Services
ERJ-H3EF1600V
Comments
    ERJ-H3EF1600V Specifications
    SeriesERJ-H3E
    Part StatusActive
    Resistance160 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)