ERJ-H3GJ302V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERJ-H3GJ302V
ERJ-H3GJ302V
Part Number
ERJ-H3GJ302V
Description
RES 3K OHM 5% 1/8W 0603
Data sheet
ERJ-H3GJ302V.pdf
Delivery Services
ERJ-H3GJ302V
Comments
    ERJ-H3GJ302V Specifications
    SeriesERJ-H3G
    Part StatusActive
    Resistance3 kOhms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)