ERJ-P06F16R2V.pdf
| Part Status | Active |
| Resistance | 16.2 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | 805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) |