ERJ-P06F2263V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERJ-P06F2263V
ERJ-P06F2263V
Part Number
ERJ-P06F2263V
Description
RES SMD 226 KOHM 1% 1/2W 0805
Data sheet
ERJ-P06F2263V.pdf
Delivery Services
ERJ-P06F2263V
Comments
    ERJ-P06F2263V Specifications
    SeriesERJ-P06
    Part StatusActive
    Resistance226 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)