ERJ-P08J825V
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
ERJ-P08J825V
ERJ-P08J825V
Part Number
ERJ-P08J825V
Description
RES SMD 8.2 MOHM 5% 2/3W 1206
Data sheet
ERJ-P08J825V.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
ERJ-P08J825V
Comments
    ERJ-P08J825V Specifications
    SeriesERJ-P08
    Part StatusActive
    Resistance8.2 MOhms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.667W, 2/3W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)