MCA12060D1232CP500
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
MCA12060D1232CP500
MCA12060D1232CP500
Part Number
MCA12060D1232CP500
Manufacturer
Description
RES SMD 12.3KOHM 0.25% 1/4W 1206
Data sheet
MCA12060D1232CP500.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
MCA12060D1232CP500
Comments
    MCA12060D1232CP500 Specifications
    SeriesMCA - Precision
    Part StatusActive
    Resistance12.3 kOhms
    Tolerance±0.25%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)