MCU08050D2003CP100
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
MCU08050D2003CP100
MCU08050D2003CP100
Part Number
MCU08050D2003CP100
Manufacturer
Description
RES SMD 200K OHM 0.25% 1/8W 0805
Data sheet
MCU08050D2003CP100.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
MCU08050D2003CP100
Comments
    MCU08050D2003CP100 Specifications
    SeriesMCU - Precision
    Part StatusActive
    Resistance200 kOhms
    Tolerance±0.25%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)