PE0402FRF7T0R01L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
PE0402FRF7T0R01L
PE0402FRF7T0R01L
Part Number
PE0402FRF7T0R01L
Manufacturer
Yageo
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/6W 0402
Data sheet
PE0402FRF7T0R01L.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
PE0402FRF7T0R01L
Comments
    PE0402FRF7T0R01L Specifications
    SeriesPE
    Part StatusActive
    Resistance10 mOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.167W, 1/6W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package402
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)