PE0603DRF7W0R04L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
PE0603DRF7W0R04L
PE0603DRF7W0R04L
Part Number
PE0603DRF7W0R04L
Description
RES 0.04 OHM 0.5% 1/5W 0603
Data sheet
PE0603DRF7W0R04L.pdf
Delivery Services
PE0603DRF7W0R04L
Comments
    PE0603DRF7W0R04L Specifications
    SeriesPE
    Part StatusActive
    Resistance40 mOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.063" L x 0.030" W (1.60mm x 0.76mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)