PE1206DRF7W0R03L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
PE1206DRF7W0R03L
PE1206DRF7W0R03L
Part Number
PE1206DRF7W0R03L
Description
RES 0.03 OHM 0.5% 1/2W 1206
Data sheet
PE1206DRF7W0R03L.pdf
Delivery Services
PE1206DRF7W0R03L
Comments
    PE1206DRF7W0R03L Specifications
    SeriesPE
    Part StatusActive
    Resistance30 mOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 170°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.035" (0.89mm)