PT2512DK-070R4L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
PT2512DK-070R4L
PT2512DK-070R4L
Part Number
PT2512DK-070R4L
Manufacturer
Yageo
Description
RES 0.4 OHM 0.5% 1W 2512
Data sheet
PT2512DK-070R4L.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
PT2512DK-070R4L
Comments
    PT2512DK-070R4L Specifications
    SeriesPT
    Part StatusActive
    Resistance400 mOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)1W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±75ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package2512
    Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)