RC1218DK-07510RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RC1218DK-07510RL
RC1218DK-07510RL
Part Number
RC1218DK-07510RL
Description
RES 510 OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
Data sheet
RC1218DK-07510RL.pdf
Delivery Services
RC1218DK-07510RL
Comments
    RC1218DK-07510RL Specifications
    SeriesRC_L
    Part StatusActive
    Resistance510 Ohms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)1W
    CompositionThick Film
    FeaturesMoisture Resistant
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package1218
    Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)