RC1218DK-07560KL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RC1218DK-07560KL
RC1218DK-07560KL
Part Number
RC1218DK-07560KL
Description
RES 560K OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
Data sheet
RC1218DK-07560KL.pdf
Delivery Services
RC1218DK-07560KL
Comments
    RC1218DK-07560KL Specifications
    SeriesRC_L
    Part StatusActive
    Resistance560 kOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)1W
    CompositionThick Film
    FeaturesMoisture Resistant
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package1218
    Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)