RE1206DRE0736K5L.pdf
| Part Status | Active |
| Resistance | 36.5 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |