RE1206DRE07374KL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RE1206DRE07374KL
RE1206DRE07374KL
Part Number
RE1206DRE07374KL
Description
RES SMD 374K OHM 0.5% 1/4W 1206
Data sheet
RE1206DRE07374KL.pdf
Delivery Services
RE1206DRE07374KL
Comments
    RE1206DRE07374KL Specifications
    SeriesRE
    Part StatusActive
    Resistance374 kOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThick Film
    FeaturesMoisture Resistant
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)