RK73H2ARTTD6041F
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RK73H2ARTTD6041F
RK73H2ARTTD6041F
Part Number
RK73H2ARTTD6041F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
ANTI SULFURATION PRECISION CHIP
Data sheet
RK73H2ARTTD6041F.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
RK73H2ARTTD6041F
Comments
    RK73H2ARTTD6041F Specifications
    SeriesRK73H
    Part StatusActive
    Resistance6.04 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)