RN73H2ATTD2052D10
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RN73H2ATTD2052D10
RN73H2ATTD2052D10
Part Number
RN73H2ATTD2052D10
Description
RES 20.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Data sheet
RN73H2ATTD2052D10.pdf
Delivery Services
RN73H2ATTD2052D10
Comments
    RN73H2ATTD2052D10 Specifications
    SeriesRN73H
    Part StatusActive
    Resistance20.5 kOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionMetal Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±10ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)