RN73H2BTTD1090D10
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RN73H2BTTD1090D10
RN73H2BTTD1090D10
Part Number
RN73H2BTTD1090D10
Description
RES 109 OHM 0.5% 1/4W 1206
Data sheet
RN73H2BTTD1090D10.pdf
Delivery Services
RN73H2BTTD1090D10
Comments
    RN73H2BTTD1090D10 Specifications
    SeriesRN73H
    Part StatusActive
    Resistance109 Ohms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionMetal Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±10ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)