RT0402BRB0710K5L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RT0402BRB0710K5L
RT0402BRB0710K5L
Part Number
RT0402BRB0710K5L
Description
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Data sheet
RT0402BRB0710K5L.pdf
Delivery Services
RT0402BRB0710K5L
Comments
    RT0402BRB0710K5L Specifications
    SeriesRT
    Part StatusActive
    Resistance10.5 kOhms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    CompositionThin Film
    Features-
    Temperature Coefficient±10ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package402
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)