RT0805WRE07169KL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RT0805WRE07169KL
RT0805WRE07169KL
Part Number
RT0805WRE07169KL
Description
RES SMD 169K OHM 0.05% 1/8W 0805
Data sheet
RT0805WRE07169KL.pdf
Delivery Services
RT0805WRE07169KL
Comments
    RT0805WRE07169KL Specifications
    SeriesRT
    Part StatusActive
    Resistance169 kOhms
    Tolerance±0.05%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThin Film
    Features-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)