RT0805WRE07768RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RT0805WRE07768RL
RT0805WRE07768RL
Part Number
RT0805WRE07768RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 768 OHM 0.05% 1/8W 0805
Data sheet
RT0805WRE07768RL.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
RT0805WRE07768RL
Comments
    RT0805WRE07768RL Specifications
    SeriesRT
    Part StatusActive
    Resistance768 Ohms
    Tolerance±0.05%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThin Film
    Features-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package805
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)