RT1210BRD0756KL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RT1210BRD0756KL
RT1210BRD0756KL
Part Number
RT1210BRD0756KL
Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1210
Data sheet
RT1210BRD0756KL.pdf
Delivery Services
RT1210BRD0756KL
Comments
    RT1210BRD0756KL Specifications
    SeriesRT
    Part StatusActive
    Resistance56 kOhms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    Features-
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package1210
    Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)