RT2010DKE0710RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RT2010DKE0710RL
RT2010DKE0710RL
Part Number
RT2010DKE0710RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/2W 2010
Data sheet
RT2010DKE0710RL.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
RT2010DKE0710RL
Comments
    RT2010DKE0710RL Specifications
    SeriesRT
    Part StatusActive
    Resistance10 Ohms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionThin Film
    Features-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package2010
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)