SMM02040D1210BB000
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
SMM02040D1210BB000
SMM02040D1210BB000
Part Number
SMM02040D1210BB000
Manufacturer
Description
RES 121 OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Data sheet
SMM02040D1210BB000.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
SMM02040D1210BB000
Comments
    SMM02040D1210BB000 Specifications
    SeriesSMM0204
    Part StatusActive
    Resistance121 Ohms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / CaseMELF, 0204
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package
    Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)