SMM02040D2052BB300
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
SMM02040D2052BB300
SMM02040D2052BB300
Part Number
SMM02040D2052BB300
Manufacturer
Description
RES 20.5KOHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Data sheet
SMM02040D2052BB300.pdf
Delivery Services
SMM02040D2052BB300
Comments
    SMM02040D2052BB300 Specifications
    SeriesSMM0204
    Part StatusActive
    Resistance20.5 kOhms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package
    Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)