TNPW04024K70BYED
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
TNPW04024K70BYED
TNPW04024K70BYED
Part Number
TNPW04024K70BYED
Description
RES 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0402
Data sheet
TNPW04024K70BYED.pdf
Delivery Services
TNPW04024K70BYED
Comments
    TNPW04024K70BYED Specifications
    SeriesTNPW e3
    Part StatusActive
    Resistance4.7 kOhms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±10ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package402
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)