TNPW120610K0FETA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
TNPW120610K0FETA
TNPW120610K0FETA
Part Number
TNPW120610K0FETA
Description
RES 10K OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
TNPW120610K0FETA.pdf
Delivery Services
TNPW120610K0FETA
Comments
    TNPW120610K0FETA Specifications
    SeriesTNPW
    Part StatusActive
    Resistance10 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)