TNPW12061K87FETA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
TNPW12061K87FETA
TNPW12061K87FETA
Part Number
TNPW12061K87FETA
Description
RES 1.87K OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
TNPW12061K87FETA.pdf
Delivery Services
TNPW12061K87FETA
Comments
    TNPW12061K87FETA Specifications
    SeriesTNPW
    Part StatusActive
    Resistance1.87 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)