TNPW12061M50FHTA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
TNPW12061M50FHTA
TNPW12061M50FHTA
Part Number
TNPW12061M50FHTA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 1.5M OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
TNPW12061M50FHTA.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
TNPW12061M50FHTA
Comments
    TNPW12061M50FHTA Specifications
    SeriesTNPW
    Part StatusActive
    Resistance1.5 MOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)