TNPW1206226RFHTA
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
TNPW1206226RFHTA
TNPW1206226RFHTA
Part Number
TNPW1206226RFHTA
Description
RES 226 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
TNPW1206226RFHTA.pdf
Delivery Services
TNPW1206226RFHTA
Comments
    TNPW1206226RFHTA Specifications
    SeriesTNPW
    Part StatusActive
    Resistance226 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)