Y4023120R000Q9R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
Y4023120R000Q9R
Y4023120R000Q9R
Part Number
Y4023120R000Q9R
Manufacturer
Description
RES SMD 120 OHM 0.02% 0.3W 1206
Data sheet
Y4023120R000Q9R.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
Y4023120R000Q9R
Comments
    Y4023120R000Q9R Specifications
    SeriesFRSM
    Part StatusActive
    Resistance120 Ohms
    Tolerance±0.02%
    Power (Watts)0.3W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
    Height - Seated (Max)0.025" (0.64mm)