8340-T110-K1T2-ALH126-20A.pdf
| Series | 8340-T |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) |
| Illumination | None |
| Actuator Type | Lever |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Approval Agency | CSA C22.2 No 235, GB 17701, IEC 60934, UL1077, UL489A |
| Number of Poles | 1 |
| Voltage Rating - AC | 240 V |
| Voltage Rating - DC | 80 V |
| Current Rating (Amps) | 20A |