TNA14CC-SE01L
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
TNA14CC-SE01L
TNA14CC-SE01L
Part Number
TNA14CC-SE01L
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14
Data sheet
TNA14CC-SE01L.pdf
Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Delivery Services
TNA14CC-SE01L
Comments
    TNA14CC-SE01L Specifications
    SeriesTrident Neptune Metal (TNM)
    RoHSRoHS
    TypeBackshell, Cable Clamp
    ColorSilver
    Plating-
    FeaturesClamp Screws, Washers
    MaterialMetal
    ShieldingShielded
    Cable Exit180°
    Part StatusActive
    Thread Size-
    Cable Opening0.275" ~ 0.551" (6.99mm ~ 14.00mm)
    Primary Material-
    Diameter - Outside0.952" (24.18mm)