2M801-007-26M9-19SA
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
2M801-007-26M9-19SA
2M801-007-26M9-19SA
Part Number
2M801-007-26M9-19SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Data sheet
2M801-007-26M9-19SA.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
2M801-007-26M9-19SA
Comments
    2M801-007-26M9-19SA Specifications
    Series2M
    RoHSRoHS
    ColorSilver
    FeaturesBackshell, Coupling Nut, Self Locking
    ShieldingShielded
    OrientationA
    Part StatusActive
    TerminationCrimp
    Shell FinishElectroless Nickel
    Cable Opening0.500" (12.70mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Female Sockets
    Fastening TypeThreaded
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
    Number of Positions19
    Shell Size - Insert9-19
    Current Rating (Amps)5A
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C