2M805-001-16M12-26PA
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
2M805-001-16M12-26PA
2M805-001-16M12-26PA
Part Number
2M805-001-16M12-26PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Data sheet
2M805-001-16M12-26PA.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
2M805-001-16M12-26PA
Comments
    2M805-001-16M12-26PA Specifications
    Series2M
    RoHSRoHS
    ColorSilver
    FeaturesBackshell, Coupling Nut, Self Locking
    ShieldingShielded
    OrientationA
    Part StatusActive
    TerminationCrimp
    Shell FinishElectroless Nickel
    Cable Opening0.585" (14.86mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pins
    Fastening TypeThreaded
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
    Number of Positions26
    Shell Size - Insert12-26
    Current Rating (Amps)5A
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C