500-0020-N10-87.pdf
| Series | DMS-TP™ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Silver |
| Features | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | Keyed |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Cup |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.343" (8.70mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Shell Material | Brass |
| Voltage Rating | - |
| Shell Size, MIL | - |
| Mounting Feature | - |
| Primary Material | Metal |
| Ingress Protection | Environment Sealed |
| Number of Positions | 4 |
| Shell Size - Insert | 10-4 |
| Current Rating (Amps) | 13A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |