500-0020-N14-138.pdf
| Termination | Solder Cup |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.543" (13.80mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 3 |
| Shell Size - Insert | 14-3 |
| Current Rating (Amps) | 23A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |