500-0021-N10-87.pdf
| Termination | Solder Cup |
| Shell Finish | Nickel |
| Cable Opening | 0.343" (8.70mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions | 4 |
| Shell Size - Insert | 10-4 |
| Current Rating (Amps) | 13A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |