5180-3PG-318.pdf
| Series | Multi-Con-X® |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Black |
| Features | Backshell |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | Keyed |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.180" ~ 0.200" (4.57mm ~ 5.08mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Shell Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Voltage Rating | 600V |
| Shell Size, MIL | - |
| Mounting Feature | - |
| Primary Material | Plastic |
| Ingress Protection | Weathertight |
| Number of Positions | 3 |
| Shell Size - Insert | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |