AE320ZF30PA
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
AE320ZF30PA
AE320ZF30PA
Part Number
AE320ZF30PA
Manufacturer
PEI-Genesis
Description
CONN RCPT MALE 30POS GOLD CRIMP
Data sheet
AE320ZF30PA.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
AE320ZF30PA
Comments
    AE320ZF30PA Specifications
    SeriesMIL-DTL-38999 Series III
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Features-
    ShieldingShielded
    OrientationA
    Part StatusActive
    TerminationCrimp
    Shell FinishBlack Zinc Nickel
    Cable Opening-
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle, Male Pins
    Fastening TypeThreaded
    Shell MaterialAluminum
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting FeatureFlange
    Primary MaterialMetal
    Ingress Protection-
    Number of Positions30
    Shell Size - InsertF-30
    Current Rating (Amps)7.5A, 13A
    Operating Temperature-65°C ~ 200°C