AE775W14-12P
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
AE775W14-12P
AE775W14-12P
Part Number
AE775W14-12P
Manufacturer
PEI-Genesis
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Data sheet
AE775W14-12P.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
AE775W14-12P
Comments
    AE775W14-12P Specifications
    SeriesMIL-DTL-26482 Series II
    RoHSRoHS
    ColorOlive Drab
    Features-
    ShieldingShielded
    OrientationN (Normal)
    Part StatusActive
    TerminationCrimp
    Shell FinishOlive Drab Cadmium
    Cable Opening-
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pins
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum
    Voltage Rating600VDC
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
    Number of Positions12
    Shell Size - Insert14-12
    Current Rating (Amps)7.5A, 13A
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C