CAB.M16.GLA.C52G
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
CAB.M16.GLA.C52G
CAB.M16.GLA.C52G
Part Number
CAB.M16.GLA.C52G
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Data sheet
CAB.M16.GLA.C52G.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
CAB.M16.GLA.C52G
Comments
    CAB.M16.GLA.C52G Specifications
    Series2P
    RoHSRoHS
    ColorGray
    FeaturesBackshell
    ShieldingUnshielded
    OrientationB
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Shell Finish-
    Cable Opening0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Male Pins
    Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
    Shell MaterialPolysulfone (PSU)
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialPlastic
    Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
    Number of Positions16
    Shell Size - InsertM16
    Current Rating (Amps)6A
    Operating Temperature-50°C ~ 150°C