FFA.0S.302.CLAC32
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
FFA.0S.302.CLAC32
FFA.0S.302.CLAC32
Part Number
FFA.0S.302.CLAC32
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Data sheet
FFA.0S.302.CLAC32.pdf
Category
Circular Connectors
Delivery Services
FFA.0S.302.CLAC32
Comments
    FFA.0S.302.CLAC32 Specifications
    Series0S
    RoHSRoHS
    ColorSilver
    FeaturesBackshell
    ShieldingShielded
    OrientationKeyed
    Part StatusActive
    TerminationSolder Cup
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.087" ~ 0.126" (2.20mm ~ 3.20mm)
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug, Female Sockets and Male Pins
    Fastening TypePush-Pull
    Shell MaterialBrass
    Voltage Rating-
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary MaterialMetal
    Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
    Number of Positions2
    Shell Size - Insert302
    Current Rating (Amps)10A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C