FGG.1B.308.CLAD52
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Circular Connectors
FGG.1B.308.CLAD52
FGG.1B.308.CLAD52
Part Number
FGG.1B.308.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Data sheet
FGG.1B.308.CLAD52.pdf
Delivery Services
FGG.1B.308.CLAD52
Comments
    FGG.1B.308.CLAD52 Specifications
    Shell FinishChrome
    Cable Opening0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
    Number of Positions8
    Shell Size - Insert308
    Current Rating (Amps)5A
    Operating Temperature-55°C ~ 250°C